Tutaj dodaj tekst paska informacyjnego

Szukaj

Czy warto kłaść materac na podłodze?

Czy warto kłaść materac na podłodze?

Baczni obserwatorzy trendów wnętrzarskich, a także bywalcy domowych przyjęć, z całą pewnością mogą potwierdzić, iż widok leżącego na podłodze materaca staje się coraz powszechniejszym i nie wiążę się już jedynie z okresami ludzkiego życia, które przez wzgląd na swoją specyfikę opatrywane są stemplem “przejściowych”, mówiąc wprost- na leżącym na ziemi materacu śpią dziś już nie tylko studenci i młode małżeństwa, które dopiero co odebrały klucze od swojego pierwszego, pachnącego jeszcze zaprawą murarską, mieszkania. 

Samuraj w kawalerce, czyli jak doszło do kryzysu ramy łóżka

W obliczu tych obserwacji, zasadnym wydaje się pytanie o to, dlaczego wielu ludzi, z własnej woli, rezygnuje z ramy łóżka? Powodów może być tyle, co właścicieli materacy na podłodze, jednak niebagatelnymi są, z dużą dozą prawdopodobieństwa, względy estetyczne- leżące tuż przy gruncie posłanie idealnie współgra z atmosferą wnętrz zarówno minimalistycznych, nawiązujących do dalekowschodniej stylistyki, jak i tych mających ambicje futurystyczne. Drugim, nieco bardziej- nomen omen- przyziemnym powodem, dla którego, prócz względów ekonomicznych, ludzie decydują się na pozostawienie materaca na podłodze, jest konieczność/chęć zaoszczędzenia przestrzeni- ciężko bowiem przecenić walory przystosowawacze, jakie posiada sam, pozbawiony sztywnej ramy materac, którym szczelnie można wypełnić sypialniane kąty, zyskując więcej wolnego miejsca. 

Pianka HD, czyli ciesz się snem w parterze dłużej

Czy zatem każdy posiadacz sypialni nieco mniejszej od hali odlotów, miłośnik filmów Kurosawy lub wielbicielka hasła “less is more”, mogą po rzuceniu na podłogę materaca, spokojnie spać na nim przez lata? Nie do końca. Niestety, wszystko ma swoje blaski i cienie, a skoro od tych pierwszych zaczęliśmy, to warto też omówić te drugie, tym bardziej, że niektórzy stawiają użytkowaniu materaca przy gruncie dość poważne zarzuty. Przede wszystkim, należy pamiętać, że rama łóżka, prócz tego, że oddziela materac od podłoża i może być ozdobą sypialni, pełni jeszcze jedną ważną funkcję- trzymając materac w ryzach, przeciwdziała i opóźnia jego odkształcanie. Samotny materac, ugniatany conocnie przez przynajmniej jedną, kilkudziesięciokilogramową osobę, jest zdany tylko na jakość materiałów z jakich został wykonany, musi być więc ona najwyższa. W kategorii wytrzymałość zdecydowanie celują wysokogatunkowe, pianki, przy wyborze materaca, który ma do odwołania leżeć na podłodze, warto zdecydować się na taki, który został przez swych twórców osadzony na bazie z pianki HD- jest to materiał o podwyższonej gęstości, cechujący się heroiczną wręcz odpornością na odkształcenia. 

Materac też musi oddychać

Drugą kwestią, poruszaną przez krytyków użytkowania materaca solo, są względy higieniczne i trudno nie zgodzić się z nimi, iż materac leżący na ziemi ma ograniczone możliwości cyrkulacji powietrza. Jednak i na to są sposoby, aby cieszyć się snem blisko ziemi, przy jednoczesnym zachowaniu higieny i bezpieczeństwa, należy raz na tydzień lub dwa, podnosić materac, tak, by mógł się przewietrzyć, solennie dbać o czystość jego otoczenia, a przede wszystkim zdecydować się na materac syntetyczny, który jest o wiele łatwiejszy do utrzymania w czystości, niż jakikolwiek zawierający dodatki organiczne.

Więcej inspiracji jak urządzić swoje łóżko na podłodze znajdziecie tutaj: https://pl.pinterest.com/searc...