Tutaj dodaj tekst paska informacyjnego

Szukaj

Materac nawierzchniowy- zagadka nieśmiertelności rozwiązana?

Materac nawierzchniowy- zagadka nieśmiertelności rozwiązana?

Pamiętasz jak kiedyś obejrzeliście dwa sezony “House of cards” z przerwami tylko na dosypanie kolejnej porcji prażonej kukurydzy do wanienki z lodami? A te wszystkie zimowe poranki w kolorze dobrego espresso, kiedy nie mogliście się ze sobą rozstać, te powroty z wakacji, uświadamiające Ci jak to dobrze móc do niego wrócić? Trzeba przyznać, że przeżyliście razem wiele. Ty i Twój stary materac.

Nie jest już tak jak dawniej

Wasze pierwsze lata to była po prostu idylla- byliście wręcz idealnie dopasowani i wydawać by się mogło, że taki stan rzeczy będzie utrzymywał się wiecznie- dlaczegóż miałoby być inaczej? Niestety, od jakiegoś czasu przestało się Wam układać. Z początku wyglądało to na przejściowe problemy, mające szansę dotknąć niemal każdy duet po latach, które wystarczy przeczekać i dotrzeć się na nowo, jednak gdy nie ustępowały tygodniami, a wspólna noc coraz częściej kojarzyła Ci się z przykrym obowiązkiem, nie można już było dłużej ukrywać, że coś się skończyło i nie będzie już tak jak dawniej.

Kiedyś się naprawiało, zamiast wymieniać

Spójrz prawdzie w oczy- Twój ukochany materac, który wiernie służył Ci przez lata jest już po prostu zużyty, co bardzo obniżyło komfort płynący z jego użytkowania. Być może odkształciły się jego sprężyny lub bonele, być może ubiły się, a może i nawet uszczerbiły budujące go pianki. Objawów może być wiele i zależą od tego jaki rodzaj reprezentuje Twój stary materac, ale powód jest jeden i to prozaiczny- Twój wieloletni przyjaciel lata świetności ma już za sobą i już nigdy nie zapewni Ci tak wygodnego i zdrowego odpoczynku jak kiedyś. Doskonale rozumiemy, że stawienie czoła takiemu faktowi wywołuje w Tobie wiele wątpliwości co do wyboru najlepszego rozwiązania tej sytuacji- z jednej strony słyszysz nawoływania do asertywności, zdrowego egozimu i dbałości o własny dobrostan w myśl zasady “nie układa się Wam- to go wymień!”, a z drugiej z nostalgią myślisz o czasach, gdy przedmioty i relacje były tak trwałe, że życie przeżywało się u boku jednej osoby, w spodniach, w których się ją poznało.

Nowe życie starego materaca?

Materace nawierzchniowe, zwane też przez niektórych producentów matami, mają zwykle kilka centymetrów (ok. 5) grubości i najczęściej składają się z jednego lub dwóch rodzajów pianek. Od pełnowymiarowych materacy różnią się ceną- są zdecydowanie tańsze, jak i właściwościami, gdyż mają zastępować jedynie wierzchnie warstwy pełnej kompozycji, są więc miękkie, elastyczne i w żaden sposób nieusztywniane.

W teorii położenie na swym starym materacu maty, ma go zrewitalizować i sprawić, że na powrót będziemy spać na “nowym”, komfortowym materacu- bez konieczności kupowania go. Brzmi nieźle, jednak w rzeczywistości nie zawsze jest tak kolorowo, jak obiecują producenci i nawet zainwestowanie w materac nawierzchniowy nie zawsze jest w stanie ożywić wysłużony stary materac. Kiedy więc taka reanimacja staje się pozbawioną sensu, uporczywą terapią? Jeśli nasz stary materac jest znacznie odkształcony (szczególnie mowa tu o materacach bonelowych i sprężynowych), położenie na nim maty nie zmieni praktycznie niczego- kilkucentymetrowa warstwa miękkich pianek nie zdoła wyrównać zaburzonej powierzchni, tak samo jak wypełnić dziur czy ubytków. W takich przypadkach wymiana materaca na zupełnie nowy to nieodwołalna konieczność. W takim razie, czy materace nawierzchniowe to zwykłe oszustwo? Aż tak źle nie jest, mogą one bowiem uratować sytuację, w której nasz stary materac wygniótł się równomiernie, przez co stracił na swej elastyczności i wygodzie, ale nadal może pełnić rolę stabilnej bazy o równiej powierzchni. Niestety, takie przypadki nie należą do najczęstszych problemów posiadaczy zużytych materacy, stąd też użyteczność mat nawierzchniowych jest mocno ograniczona. Warto też dodać, iż tego typu materace są swego rodzaju pół-środkiem, gdyż przez wzgląd na brak stabilizacji i utwardzenia, nie nadają się do wieloletniego lub samodzielnego użytkowania, więc nawet jeśli są w stanie odroczyć na jakiś czas konieczność wymiany materaca nowy, to prędzej czy później dylemat powróci, może więc warto od razu zainwestować w nowy materac z producencką gwarancją na wiele lat, a swego starego przyjaciela przekazać komuś potrzebującemu lub dać mu całkiem nowe życie- https://pl.pinterest.com/benetsleep/co-zrobi%C4%87-ze-starym-materacem/ ?