Tutaj dodaj tekst paska informacyjnego

Szukaj

Materace lateksowe

Materace lateksowe

O piłeczce z krwi drzewa i zdziwieniu KolumbaDziś prawdopodobnie łatwiej byłoby znaleźć Yeti, niż człowieka, który nigdy w życiu nie używał niczego co byłoby zrobione z lateksu. Opony, odzież, obuwie, meble, uszczelki, taśma klejąca, prezerwatywy, kalosze czy płaszcze przeciwdeszczowe to produkty ogólnodostępne i nikogo już nie dziwią elastyczne właściwości materiału z jakiego są wykonane. Jednak jeszcze kilkaset lat temu widok bawiących się nadspodziewanie sprężystą piłeczką haitańskich dzieci wprawił odkrywcę Ameryki w osłupienie (ciekawe jak zareagowałby, gdyby zobaczył materac lateksowy!). To o czym nie wiedział Kolumb, ani żaden ze współczesnych mu Europejczyków, a co dla mieszkańców Ameryki Południowej i Środkowej było oczywiste, to istnienie roślin, z których naciętej kory wydobywa się tzw. sok mleczny, zwany przez nich “caoutchouc” (stąd dobrze znany nam termin “kauczuk”), czyli “krew drzewa”, który poddany prostej obróbce staje się elastycznym, sprężystym materiałem o dużej wytrzymałości, czyli po prostu lateksem.


O lateksie naturalnym i syntetycznym


Cały świat szybko zachłysnął się niezwykłymi właściwościami lateksu, a produkcja rzeczy z niego wykonanych znacznie przerosła moce przerobowe Matki Natury, której w sukurs przyszła nauka- w pierwszej połowie XX stulecia stworzono bowiem syntetyczny odpowiednik przetworu z soku mlecznego. Dziś syntetyczny lateks jest bardziej popularny od swego pierwowzoru przez wzgląd na swoją korzystniejszą cenę i większą łatwość produkcji, co nie oznacza jednak, że ustępuje naturalnemu odpowiednikowi w kwestii jakości, dla niektórych konsumentów (np. alergików źle znoszących kontakt zawartymi w naturalnym lateksie białkami) użytkowanie wyrobów z syntetycznego lateksu jest wręcz korzystniejsze, stąd na przykład większość materacy lateksowych jest produkowana z materiału syntetycznego.


O materacu, który oddycha


Materiał, który jest elastyczny, wytrzymały, wodoodporny a do tego jeszcze przepuszcza powietrze, nie mógł ujść uwadze wielu branż- w tym oczywiście materacowej. Wielu producentów posłań prędko zorientowało się, że użycie lateksu- jako głównego budulca lub dodatku do swych wyrobów- może znacznie podnieść ich jakość. Materace lateksowe zapewniają swym użytkownikom pełną cyrkulację powietrza, przez co niwelują przykry efekt nagrzewania się ciała spoczywającego przez dłuższy czas na jednym materiale, spokojnie spać na nich mogą też alergicy i osoby bojące się o rozwój drobnoustrojów w swym łóżku. Niebagatelną zaletą materaca lateksowego jest też jego zwiększona odporność na zniszczenia i sprężystość, która znacznie podnosi komfort snu, zwłaszcza osobom uskarżającym się na bóle kręgosłupa.


O tym, że można i mieć ciasteczko i je zjeść


Mogłoby się wydawać, że w obliczu jego rozległych zalet, zakup materaca lateksowego będzie zawsze rzutką wbitą w sam środek tarczy. Niestety, sprawa nie wygląda, aż ta prozaicznie i sam fakt zastosowania przez producenta lateksu nie jest jeszcze gwarantem wysokiej jakości wyrobu. Szerokim łukiem powinniśmy omijać cienkie karimaty (dobry materac musi mieć min. 20 cm grubości), nawet jeśli są przez swych twórców sprzedawane w dumnie brzmiącej sekcji “materacy lateksowych” , pamiętajmy też, że sama pianka lateksowa, choć trudno przecenić jej pozytywy, nigdy nie będzie mogła się równać z pianką termoelastyczną pod względem zdolności idealnego dopasowywania się do swego użytkownika, nie oznacza to jednak, że podczas zakupów musimy stawać przed salomonowo trudnym wyborem i decydować czy wybierzemy materac z pianki lateksowej czy termoelastycznej- naprawdę są firmy, dzięki którym możemy zarówno rozkoszować się smakiem ciasteczka, jak i schować je do kieszeni (czy mieć materac lateksowy i visco zarazem!). Jak to możliwe? To proste- jeśli fit foam, by uaktywnić swe cudowne właściwości mimetyczne pobiera ciepło z leżącego na niej ciała, przez co się nagrzewa, a materac lateksowy zapewnia przepływ powietrza to czyż nie są one dla siebie stworzone? Memory foam jako sercu materaca lateksowego zachowuje swoje działanie (lateks daje efekt “drugiej skóry”, co skwapliwie wykorzystują twórcy np. rękawiczek medycznych), zyskuje na wytrzymałości i ma możliwość wentylacji- kto nie uważa, że jest to para idealna niech przemówi teraz lub zamilknie na wieki!