Jak dbać o materac?

Jak dbać o materac?

Materac powinien dobrze Ci służyć przez co najmniej 10 lat. Aby tak się stało, trzeba o niego odpowiednio dbać. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak utrzymać materac w dobrym stanie.

Dlaczego regularne dbanie o materac jest tak ważne?

Spanie na nowym i idealnie czystym materacu jest bardzo przyjemne. Jednak nawet najlepszy model może z czasem ulec zabrudzeniu. Jeśli w porę nie usuniesz zanieczyszczeń lub nie wywietrzysz materaca, to nieprzyjemny zapach znacząco utrudni Ci zasypianie i niekorzystnie wpłynie na jakość snu.

Na powierzchni materaca osadza się kurz, włosy, martwy naskórek, a nawet resztki kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Powierzchnia materaca jest również narażona na kontakt z potem, który może głęboko wniknąć w strukturę materiału. Te wszystkie czynniki sprzyjają rozwojowi roztoczy, grzybów, pleśni i innych, równie niebezpiecznych alergenów. Możesz temu zapobiec, jeśli poświęcisz odrobinę czasu na pielęgnację materaca. Od czego zacząć? Podpowiadamy!

Jak dbać o materac, aby nie stracił swoich właściwości?

Dbanie o materac nie jest przesadnie skomplikowane. W takim wypadku najważniejsze będą odpowiednie działania profilaktyczne. Chodzi o to, aby nie doprowadzić do nadmiernego zabrudzenia materaca i gromadzenia się w nim wilgoci. W tym celu warto wykonywać takie czynności jak:

  • używanie stelaża,
  • obracanie materaca co 2-6 miesięcy,
  • regularne wietrzenie sypialni,
  • regularne odkurzanie materaca,
  • używanie prześcieradła,
  • regularne pranie pokrowca,
  • stosowanie ochraniacza na materac,
  • równomierne użytkowanie materaca,
  • utrzymywanie materaca w suchości i czystości.

Niektóre sytuacje mogą spowodować, że pomimo naszych starań materac ulegnie zabrudzeniu, a zanieczyszczenia wnikną w strukturę materiału.

Jak wyczyścić materac do spania? Tego rodzaju czynność należy wykonywać bardzo ostrożnie. Zbyt duża ilość wody lub zastosowanie nieodpowiedniego detergentu mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia materaca. Do usuwania drobnych plam najlepiej wykorzystać sodę oczyszczoną. Jest to też świetny sposób na pozbycie się przykrych zapachów.

  • Pamiętaj, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka czyszczącego, należy sprawdzić zalecenia producenta!

Jak ochronić materac przed zabrudzeniami?

Jeśli chcesz, aby materac był zawsze czysty i pachnący, warto wybrać model z dedykowanym pokrowcem, który można prać w pralce. Pokrowce na materac są robione z przewiewnych materiałów, które nie chłoną wilgoci, są przyjemne w dotyku i mają właściwości termoregulacyjne.

Jak prać pokrowiec na materac? Najlepiej będzie, jeśli wypierzesz go w pralce z zastosowaniem delikatnych detergentów w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze giną bakterie, roztocza i inne drobnoustroje. Jednocześnie to ważne, aby pokrowiec po wyjęciu z pralki został od razu starannie rozwieszony. Wówczas na pewno zachowa swój pierwotny wygląd i elastyczność.

Poza pokrowcem na materac warto też stosować specjalne, wodoodporne ochraniacze.  Dodatkowa ochrona na materac to świetne rozwiązanie dla dzieci, seniorów lub osób, które mają w domu zwierzęta.

Co ile powinno zmieniać się materac?

Regularne dbanie o materac zapobiegnie jego przedwczesnemu zużyciu, dzięki czemu doskonale się wyśpisz i zaoszczędzisz pieniądze. Jednak nie zawsze czynności pielęgnacyjne przynoszą zamierzony skutek. Niekiedy materac jest tak zabrudzony, odkształcony lub przesiąknięty nieprzyjemnym zapachem, że jedyne co można zrobić, to wymienić go na nowy model.

Co ile zmieniać materac do spania? Na tak postawione pytanie, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Żywotność materacy zwykle określa się na ok. 10-15 lat. Jednak niektóre czynniki mogą spowodować, że materac szybciej będzie nadawał się do wymiany. Jeśli doszło do uszkodzenia sprężyn, powierzchnia jest mocno odkształcona lub materac wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, warto rozważyć zakup nowego modelu.

Materace Benet – najlepszy wybór do Twojej sypialni

Jeśli czujesz, że to już czas na zmianę materaca, koniecznie sprawdź naszą ofertę! Dla naszych klientów stworzyliśmy linię wysokiej jakości materacy kieszeniowych, piankowych oraz modeli dla dzieci. Poszczególne produkty możesz wygodnie przetestować w Showroomie we Wrocławiu. Będzie to doskonała okazja, aby dopasować materac do Twoich potrzeb. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Sofa z funkcją spania – jaką wybrać?
Najtrwalsze tkaniny obiciowe – jak wybrać najlepszą?

Zostaw komentarz

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.