Kołdra obciążeniowa – jak działa i dlaczego jest teraz tak popularna?

Kołdra obciążeniowa – jak działa i dlaczego jest teraz tak popularna?

W świecie pełnym wyzwań i stresu znalezienie skutecznego narzędzia do poprawy jakości snu jest priorytetem. Borykasz się z bezsennością lub od dłuższego czasu nie możesz się wyspać? Jeśli któraś z tych kwestii Cię dotyczy, przeczytaj o działaniu kołder obciążeniowych!

Kołdra obciążeniowa, czyli waga, która uspokaja

Kołdra obciążeniowa to coś więcej niż tylko modny element pościeli. Kołdra tego typu składa się z poszewki wypełnionej bardzo małymi kulkami szklanymi, naturalnym żwirkiem lub pestkami wiśni.

Jej zadaniem jest wywieranie stałego, równomiernie rozłożonego nacisku na całe ciało. W ten sposób kołdra z obciążeniem wytwarza poczucie głębokiego, przyjemnego ucisku, który uspokaja, rozluźnia i daje poczucie otulenia.

Czy kołdra obciążeniowa naprawdę działa? 

Codzienność wymaga wywiązywania się z ogromnej ilości zadań i nawiązywania różnych interakcji społecznych. Generuje to wiele stresu i lęku, a nawet może prowadzić do poczucia przytłoczenia. Jeśli dochodzą do tego bezsenne noce, trudno jest poradzić sobie nawet z pozornie łatwymi zadaniami.

Dzięki kołdrze obciążeniowej wiele osób polepszyło jakość swojego snu i pozbyło się codziennego napięcia i stresu. Ta naturalna i bezpieczna metoda pozwala opanować nerwy i eliminuje niepokój, a przy tym doskonale pomaga w wyciszeniu się i zasypianiu. Korzystając z kołdry obciążeniowej, możesz skutecznie zregenerować siły i poprawić samopoczucie.

Być może zastanawiasz się, jak to możliwe, że nacisk na ciało pomaga osiągnąć uczucie relaksu. Mechanizm wykorzystuje podobne zasady, co masaż. Równomierny ucisk rozluźnia mięśnie, stawy oraz ścięgna. W efekcie są stymulowane receptory odpowiedzialne za działanie serotoniny i melatoniny (hormonów szczęścia i odprężenia), a obniżany jest poziom kortyzolu (hormonu stresu).

Kto szczególnie skorzysta z działania kołdry obciążeniowej? 

Najlepsze efekty używania kołdry obciążeniowej zauważają osoby dorosłe, które zmagają się z zaburzeniami snu, nadmiernym odczuwaniem stresu, lęku i niepokoju. Ta nietypowa pościel świetnie sprawdza się również przy nadpobudliwości. Kołdra obciążeniowa wykazuje działanie wyciszające układ nerwowy, w efekcie uspokaja myśli, rozluźnia i redukuje poziom stresu. Dzięki temu z powodzeniem wykazuje działanie terapeutyczne w przypadku zaburzeniach depresyjnych, nerwicy, zespołu pourazowego, atakach paniki, a nawet podczas chorób neurodegeneracyjnych.

Kołdra obciążeniowa może być z powodzeniem stosowana również u dzieci starszych niż 2 lata w celu poprawy koncentracji, skupienia, uspokojenia oraz wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa.

Kołdra z obciążeniem – przeciwwskazania

Pomimo wielu zalet, należy zauważyć, że kołdra obciążeniowa nie jest produktem odpowiednim dla każdego. Istnieje niewiele przeciwwskazań, jednak dobrze jest je rozważyć przed zakupem. 

Do przeciwwskazań można zaliczyć takie dolegliwości, jak: 

  • klaustrofobia,
  • bezdech senny,
  • astma,
  • osteoporoza,
  • łamliwość kości,

Jeśli cierpisz na którąś z wymienionych chorób, możliwe, że najlepszym wyborem będzie zrezygnowanie z zakupu. Stosowanie kołdry obciążeniowej mogłoby potęgować negatywne objawy lub – w skrajnych wypadkach – pogłębiać chorobę. Jeśli nadal się zastanawiasz, skonsultuj swój zamiar z lekarzem.

Z kołdry obciążeniowej nie powinny korzystać dzieci do drugiego roku życia. Jest to dla nich niebezpiecznie, bo mają niewiele siły. Maluszek mógłby zaplątać się w kołdrze, co wiąże się z ryzykiem uduszenia.

Waga kołdry obciążeniowej a indywidualne potrzeby

Oczekiwane działanie kołdry uzyskuje się poprzez uzyskanie odpowiedniego poziomu nacisku. Nie może on być ani zbyt słaby (nie osiągnie oczekiwanych rezultatów), ani zbyt mocny (zaburzy komfort snu). Ile więc powinna ważyć kołdra obciążeniowa?

Ciężar powinien wynosić około 10% wagi ciała osoby, która będzie z niej korzystać. Jeśli proporcje wypadają pośrodku dwoma modelami kołder, to należy wybrać cięższy model.

Unikaj błędów, które mogą przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Nie kupuj zbyt lekkiej ani zbyt ciężkiej kołdry. Nawet jeśli planujesz schudnąć lub przybrać na wadze. Indywidualna, aktualna waga to kluczowy element prawidłowego doboru kołdry obciążeniowej.

Pamiętając o wymienionych wskazówkach, z pewnością stworzysz w swojej sypialni relaksującą oazę, w której uciekniesz od codziennego stresu – a wszystko to dzięki kołdrze obciążeniowej!

Czytaj dalej

Jak wyczyścić kanapę z materiału domowymi sposobami?
Welur tapicerski – czym się charakteryzuje i w jakiej sytuacji się sprawdzi?

Zostaw komentarz

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.