Skala twardości materaca – co oznaczają symbole H?

Skala twardości materaca – co oznaczają symbole H?

Jednym z kluczowych kryteriów, które wpływają na przyjemność użytkowania materaca, jest jego twardość. Opisywana różnymi symbolami, pomaga wybrać odpowiednie podparcie w czasie snu. Co oznaczają symbole H? Przeczytaj!

Twardość materaca a waga

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort snu jest odpowiednia twardość materaca dostosowana do wagi użytkownika. Zazwyczaj skala twardości materaca oznaczona jest symbolami H1, H2, H3 i H4.

Twardość materaca warto dobrać do wagi i wzrostu użytkownika – te kryteria w największej mierze wpływają na równomierne rozłożenie ciężaru ciała podczas snu. Warto sprawdzić zalecenia specjalistów i dostosować twardość materaca do indywidualnych potrzeb.

Przyjmuje się, że dla użytkownika o masie ciała do 50 kilogramów, najlepszym wyborem będzie materac miękki (H2). Z kolei dla osoby, która waży ponad 100 kilogramów, odpowiedni będzie model o twardości H4 (materac twardy).

Oczywiście wybór konkretnego modelu w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. Są osoby, które preferują sen na miękkiej zapadającej się powierzchni, niezależnie od swojej masy ciała.

Pamiętaj! Niewłaściwie dobrana twardość materaca może być przyczyną bólu pleców i utrudnia regenerację mięśni w czasie snu.

Jak dobrać twardość materaca?

Jeśli zastanawiasz się, jakie oznaczenie twardości materaca wybrać, weź pod uwagę kilka kluczowych czynników. Oto lista punktów, na które warto zwrócić uwagę:

  • waga i wzrost użytkownika;
  • preferencje co do miękkości materaca;
  • problemy zdrowotne (np. bóle pleców, schorzenia kręgosłupa);
  • pozycja spania (na boku, na plecach, na brzuchu).

Dobry materac powinien wspierać kręgosłup, równomiernie rozkładając ciężar ciała. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze twardszy materac oznacza lepsze podparcie, dlatego kluczowe jest dostosowanie twardości do indywidualnych preferencji i potrzeb.

Twardość materaca H1 – czym jest?

H1 oznacza miękki materac, który doskonale sprawdzi się dla osób o niskiej wadze oraz dla tych, którzy preferują uczucie miękkości podczas snu.

Ten rodzaj materaca zapewnia wyjątkowo delikatne podparcie, co jest idealne dla osób, które śpią na boku. W takiej pozycji materac H1 zapewnia odpowiednie podparcie dla barków, bioder i kolan, co pomaga w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa.

Dzięki swojej miękkości, materace H1 mogą również być polecane dla osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak bóle mięśni czy stawów.

Twardość materaca H2 – co to znaczy?

Materac o twardości H2 jest uznawany za średnio twardy. Tego rodzaju materace oferują rozsądną równowagę między miękkością a wsparciem, co sprawia, że są popularne wśród różnych grup osób.

Materace o twardości H2 są zwykle polecane dla osób o średniej wadze, choć mogą być również odpowiednie dla innych grup wagowych, w zależności od indywidualnych preferencji snu. Charakteryzują się umiarkowaną elastycznością, która pozwala na dostosowanie się do naturalnych krzywizn ciała, a jednocześnie zapewniają solidne wsparcie dla kręgosłupa.

Przykładem średnio twardego materaca z naszej oferty jest termoelastyczny model BenetPLUS, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika.

Twardość materaca H3 – dla kogo?

Materac o twardości H3 jest uznawany za średnio twardy lub twardy. Ten rodzaj materaca charakteryzuje się solidnym wsparciem dla kręgosłupa, co może być szczególnie istotne dla osób o większej wadze.

Materace H3 mogą być odpowiednie dla osób, które śpią na plecach lub na brzuchu – w tych pozycjach konieczne jest solidne podparcie dla kręgosłupa. Taka twardość jest również odpowiednia dla osób, które w czasie snu często zmieniają pozycję ciała. Poszukujesz materaca o średniej twardości? Postaw na materac kieszeniowy Benet ze zdejmowanym pokrowcem.

Twardość materaca H4 – co to znaczy?

Najtwardsze materace oznaczone są jako H4. Są one polecane dla osób o dużej wadze, które potrzebują dodatkowego wsparcia. Materace te charakteryzują się mocnym podparciem i minimalną miękkością. Materace H4 mogą być wzięte pod uwagę przez osoby z problemami kręgosłupa, które potrzebują wsparcia w utrzymaniu odpowiedniej pozycji ciała podczas snu.

Podsumowując, wybór twardości materaca zależy od wielu czynników. Zrozumienie skali twardości oraz dostosowanie materaca do indywidualnych potrzeb zapewni Ci komfortowy sen i zdrowy wypoczynek.


 

Czytaj dalej

Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?
Co to jest łóżko kontynentalne i kiedy sprawdzi się najlepiej?

Zostaw komentarz

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.